Advokat Vladimir Dragičević
Banja Luka - 065 490 685
Privredni sporovi su sporovi koji nastaju po osnovu pravnog prometa robe, usluga, vrijednosnih papira, vlasničkih i drugih stvarnih prava između pravnih lica, kao i prava i obaveza proisteklih iz vrijednosnih papira, prava intelektualne svojine, te u postupcima stečaja i likvidacije.
Advokat za privredne sporove zastupa klijente u svim vrstama privrednih sporova, koji najčešće nastaju po dva osnova – dug i šteta. Advokat osigurava klijentu da se izvrši naplata duga i naknada štete od pravnog lica, odnosno firme ili preduzeća. Ovdje posebno napominjemo privredne sporove nastale povodom neurednog plaćanja isporučene robe i usluga. U ovakvim sporovima kao najbitniji dokaz uvijek se pojavljuje faktura – račun, te otpremnica kojom se dokazuje da je roba isporučena, odnosno primljena. Fakture i otpremnice sastavljene na zakonom propisan način i koje sadrže sve potrebne elemente, a koje su potpisane i ovjerene od strane kupca/primaoca robe ili usluga, te protiv čijeg sadržaja nije izjavljen prigovor, predstavljaju gotovo nepobitan dokaz u privrednim sporovima. Takođe, Izvod otvorenih stavki (IOS) potpisan od strane dužnika predstavlja jedan od najznačajnijih dokaza u ovakvim postupcima.
Specifičnost privrednih sporova jeste i u tome što se oni mnogo brže okončavaju, rokovi u njima su kraći, a i zastara potraživanja nastalih između pravnih lica ili iz ugovora u privredi nastupa ranije nego između fizičkih lica.
Pored sporova koji nastaju zbog duga, u privrednom pravu nastaju i sporovi zbog povrede ugovora, povrede Zakona o privrednim društvima ili bilo kojeg drugog propisa koji se odnosi na organizaciju i status privrednih društava, rješavanje sporova nastalih između članova privrednog društva, te u sporovima iz autorskog prava, srodnih prava i prava industrijske svojine.
Advokat za privredno pravo zastupa klijente u postupcima stečaja i likvidacije, kao i u svim sporovima koji nastanu u toku i povodom sprovođenja postupka stečaja i likvidacije. Advokat zastupa sve učesnike stečajnog postupka – kako stečajne upravnike, tako i stečajnog dužnika i povjerioce stečajne mase. Advokat može da pokrene postupak likvidacije i da zastupa sve stranke u ovom postupku.
Advokat zastupa klijente u stečajnim postupcima, kao i u svim sporovima koji nastanu u toku i povodom stečajnog postupka. Advokat zastupa sve učesnike stečajnog postupka – kako stečajne upravnike, tako i stečajnog dužnika i povjerioce stečajne mase. Stečaj se otvara zbog platežne nesposobnosti stečajnog dužnika, što podrazumijeva da on nije u stanju da izvršava svoje dospjele i potraživane obaveze plaćanja, zatim zbog prijeteće platežne nesposobnosti i nepostupanja po usvojenom planu reorganizacije. Sud u stečajnom postupku utvrđuje da li su ispunjeni uslovi za otvaranje stečajnog postupka, te nastoji da osigura namirenje svih stečajnih povjerilaca. Stečajni povjerioci su lični povjerioci dužnika koji u vrijeme otvaranja stečajnog postupka imaju neko imovinsko i pravno potraživanje prema njemu. U stečajnom postupku stvarno i mjesno je nadležan okružni privredni sud na čijem području se nalazi sjedište stečajnog dužnika. Ovaj sud je nadležan za sve proistekle iz stečaja i u vezi sa stečajem.
Advokat zastupa klijente u postupku likvidacije privrednog društva. Likvidacija može biti dobrovoljna likvidacija, prinudna likvidacija, likvidacija po službenoj dužnosti i likvidacija po zakonu. Dobrovoljni likvidacioni postupak se sprovodi na osnovu odluke o prestanku poslovnog subjekta koju donosi ovlašteni organ poslovnog subjekta određen posebnim zakonom, odnosno osnivačkim aktom ili statutom poslovnog subjekta, a može biti redovni ili skraćeni dobrovoljni likvidacioni postupak. Skraćeni dobrovoljni likvidacioni postupak pokreće se podnošenjem prijedloga za sprovođenje skraćenog dobrovoljnog likvidacionog postupka uz dostavljanje zakonom propisane dokumentacije. Advokat može za klijenta da pribavi i podnese svu potrebnu dokuemtaciju, da sastavlja odluke koje su potrebne za postupak likvidacije i zastupa stranku u samom postupku likvidacije.
Zaštita intelektualne svojine podrazumijeva zaštitu autorskog prava, zaštitu prava srodnih autorskom pravu i zaštitu prava industrijske svojine. Autor svakog djela ima određena moralna, imovinska i druga prava u odnosu na to djelo, pa tako autor ima pravo objavljivanja djela, priznavanja autorstva, poštovanja djela, ali i pravo da zabrani ili dozvoli iskorištavanje svog djela i primjeraka tog djela. Zakon o autorskim i srodnim pravima propisuje ostvarivanje autorskih i srodnih prava, ali i njihovu zaštitu. Ako je pravo iz ovoga zakona povrijeđeno, nosilac tog prava može pred nadležnim sudom zahtijevati utvrđivanje učinjene povrede, zabranu daljnjeg vršenja učinjene povrede i budućih sličnih povreda prestankom ili suzdržavanjem od radnji koje to pravo vrijeđaju, uklanjanje stanja nastalog povredom prava, povlačenje predmeta povrede iz privrednih tokova uz uvažavanje interesa trećih savjesnih lica, potpuno uklanjanje predmeta povrede iz privrednih tokova, uništenje predmeta povrede, uništenje sredstava koja su namijenjena za činjenje povreda, prepuštanje predmeta povrede nosiocu prava uz plaćanje troškova proizvodnje, objavljivanje presude.
Žig je pravo kojim se štiti znak koji u prometu služi za razlikovanje robe, odnosno usluga jednog fizičkog ili pravnog lica od iste ili slične robe, odnosno usluga drugog fizičkog ili pravnog lica. Pravna zaštita znakova koji se koriste u prometu robe, odnosno usluga, ostvaruje se u upravnom postupku koji vodi organ, odnosno organizacija koja obavlja poslove intelektualne svojine. Nadležni organ vodi Registar prijava za priznanje žigova i Registar žigova. Ovi registri su javni i zainteresovana lica ih mogu slobodno i besplatno razgledati. Postupak za priznanje žiga pokreće se prijavom za priznanje žiga koja mora da sadrži zahtjev,
znak koji se želi zaštititi i spisak robe, odnosno usluga na koje se znak odnosi. Žig prestaje istekom roka od 10 godina za koji je plaćena taksa ako se njegovo važenje ne produži. Lice čije je pravo na žig povrijeđeno može, pored naknade štete, tražiti da se licu koje je povredilo pravo zabrani dalje vršenje radnje kojom se čini povreda i da se presuda kojom se utvrđuje povreda objavi o trošku tuženog. Advokat za privredne sporove će vam pomoći da zaštitite svoj žig!
Advokat može da sastavi sve vrste ugovora, osim onih koji su u isključivoj nadležnosti notara, te pruži pravnu analizu i da pravno mišljenje povodom ugovora. Advokat zastupa stranke u sudskim postupcima nastalim povodom povreda ugovornih obaveza, raskida ugovora i utvrđenja ništavosti ugovora.
Svaka faktura na sebi treba da ima označen rok plaćanja, „valutu plaćanja“. Ukoliko nakon isteka tog roka faktura ne bude plaćena, sledeći dan već možete da podnesete tužbu nadležnom sudu. Prije podnošenja tužbe možete da pošaljete dužniku opomenu pred tužbu, ali niste obavezni da to učinite. Da biste pred sudom dokazali visinu duga neophodno je da priložite neplaćene fakture i dokaz da ih je tuženi primio ili da je na drugi način znao da ima obavezu da ih plati.
Ukoliko ste kupili proizvod koji ima neki nedostatak imate pravo da tražite od prodavca da taj nedostatak otkloni u rokovima propisanim Zakonom o obligacionim odnosima, možete zahtijevati sniženje cijene ili raskinuti ugovor. U zavisnosti od toga da li se radi o vidljivim ili skrivenim nedostacima, te od toga da li je prodavac za njih znao ili ne zavisi dalji tok zaštite Vaših prava.